Vychováváme hvězdy českého krasobruslení

Historie Krasobruslařského klubu Pardubice

Krasobruslení patří k tradičním olympijským disciplínám a čeští reprezentanti zaznamenali v minulosti na evropských i světových soutěžích nejeden úspěch. Jeho současné postavení je však mnohem skromnější a tento sport přetrvává ve své výkonnostní podobě především díky dobrovolné práci nadšenců i nemalé podpory   rodičů bruslících dětí. Nestorem pardubického krasobruslení je pan Karel Novák. Pro oddíl začal pracovat téměř před šedesáti lety, kdy přivedl na zimní stadion svého pětiletého syna. Padesát let nechyběl na jediné akci, pořádané Krasobruslařským klubem Pardubice.

 

Pardubické krasobruslení má dlouholetou a bohatou historii. Počátky jeho organizované činnosti se kladou do roku 1893. Vedle běžného bruslení se kraso provozuje od roku 1947 v Rapidu Pardubice.  Významnou propagační akcí se stalo mistrovství Čech juniorů a nováčků, které se v lednu 1947  podařilo pardubickému Rapidu  uspořádat na svém kluzišti „Na Haldě“. Po tradiční tenisové juniorce tak Pardubice spatřily  poprvé také český krasobruslařský výkvět. Mistrovský závod měl velký ohlas mezi pardubickou mládeží a oddíl Rapidu získal mnoho mladých adeptů tohoto sportu. Nikdo by se však nenadál, že z jejich řad vyrostou slavná jména československého krasobruslení, jako Věra Suchánková-Pavel Doležal, dvojnásobní mistři Evropy a druzí na mistrvoství světa v párové jízdě a  později i další reprezentanti jako  Rijana Hartmannová, Ivan Králik a další.

 

Ještě větší rozmach nastal po otevření zimního stadionu dne 20. 12. 1947. Provoz na zimním stadionu  byl zahájen slavnostním způsobem, závodem nad jiné významným;  bylo to mistrovství ČSR v krasobruslení. Závod měl vzrušující průběh, neboť startovaly 3 favoritky: Vrzáňová,, která trénovala v Londýně, Nekolová, trénující v Kanadě a Lerchová z Prahy. Vítězství si odnesla   Ája Vrzáňová.

Pardubický oddíl si trvale udržuje pozici mezi prvními deseti oddíly v České republice. 

  

Pardubické krasobruslení věnovalo velkou pozornost nácvikům různých ledních pásem, se kterými slavili krasobruslaři velké úspěchy v blízkém a i vzdáleném okolí Pardubic, dokonce i v zahraničí. Přestože přízeň diváků není  tak vysoká, jako v éře sourozenců Romanových, kdy lední revue sledovalo beznadějně vyprodané hlediště ZS v Pardubicích, dokáží i dnes naši  krasobruslaři  stadion  naplnit.

 

Mimo mistrovské soutěže a revuální vystoupení má pardubické krasobruslení  i svůj vlastní závod „Malá cena Pardubic“. První ročník se uskutečnil v už  roce 1963,  letos se uskutečnil již 40. ročník.

 

Pardubické krasobruslení se postupně prezentovalo pod různými jmény  - Rapid, MZK, Sokol Pardubice, Sokol Slavia, Dynamo Pardubice až k dnešnímu Krasobruslařskému klubu Pardubice.

 

V současné době má klub zhruba 86 členů z toho 26 závodních. Nejlepší závodníci se po skončení aktivní činnosti věnují mládeži jako trenéři. Patří mezi ně : ing. Jana Skřivánková, Jana Skřivánková ml. (Kindlová), Iva Skřivánková, Petra Fribertová a Marta Janáčková. Řada z nich se uplatní i jako rozhodčí. Dále mezi naše nejobětavější trenéry patří paní Olga Holubíková, která se věnuje především práci s nejmenšími závodníky. Součástí klubu jsou i dvě skupiny synchronizovaného bruslení (SSB) žákyň a seniorů. Tato nová kategorie v krasobruslení nám přináší velké úspěchy doma i v zahraničí. SSB seniorů Orion bruslí již od roku 1993 společně s hostujícími krasobruslařkami z BK Hradec Králové i jiných oddílů z celé ČR. K největším úspěchům patří vítězství na MČR v letech (doplnit, nevím…) a také reprezentování České republiky na MS v synchronizovaném bruslení v letech (doplnit, nevím…)

Žákovská SSB Amazonky bruslí od roku 1998 s několika malými přestávkami. Největšími úspěchy byl zisk mistrovského titulu v letech 1999, 2008, 2009. I tato skupina úspěšně reprezentuje klub v zahraničí – zvítězila na mezinárodních závodech Swiss Cup ve Švýcarsku (2007) a Jegviragcup v Maďarsku (2008).

 

Dnes má  veřejnost o tento sport  nesrovnatelně menší zájem, ale pardubický  oddíl, ačkoliv nikdy neměl status vrcholového střediska a po dlouhá léta své nejlepší závodníky předával do TSM Hradec Králové či jiných středisek vrcholového sportu, si přesto  v rámci republiky udržuje stále výrazné postavení.  Především v mládežnických kategoriích to byly či jsou závodnice Veronika Morávková, Barbora Úlehlová, Jana Sýkorová, Zuzana Váňová, Barbora Lahučká, Kateřina Ševcová, Matěj Novák, Petra Lukáčiková a další. Ti všichni byli či jsou v popředí  českého krasobruslařského žebříčku. Určitě se ale neztratí ani ostatní mladé a talentované závodnice, jejichž čas jistě ještě příjde.

Kontakt

Krasobruslařský klub Pardubice

K Vinici 1901
530 02 Pardubice
E-mail: info@krasopce.cz

Facebook: KrasobruslarskyKlubPardubice

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.