Vychováváme hvězdy českého krasobruslení

Slzičky jsou součástí krasobruslení

7. února 2011

Neuvěřitelné. Toto slovo charakterizuje krasobruslení. Neuvěřitelná krása, šarm a ladnost pohybů koresponduje s neuvěřitelnou dřinou, odříkáním a psychickou odolností. Vyznavači tohoto odvětví by se hravě uplatnili v dalších sportech. Díky ohebnosti v gymnastice, díky výskoku v basketbalu a díky mrštnosti v atletice. Ba co víc, díky svým otáčkám za jednu vteřinu by mohli směle konkurovat i automobilům. Hotovou alchymií jsou pak bruslařské skoky. Vysoko v českém žebříčku si stojí KK Pardubice. Jeho předseda PETR MELICHAR nás nyní zasvětí do tajů krasobruslení i svého klubu.

Předseda pardubického klubu Petr Melichar popisuje sport, který na první pohled vypadá velmi jednoduše. Ale...

Pane předsedo, můžete představit našim čtenářům, co všechno obsahuje krasobruslení?
Krasobruslení se skládá z několika disciplín. Jsou to jednotlivci, sportovní dvojice, taneční páry a synchronizované bruslení.

Teď přejděme k vašemu klubu. Řekněte nám o něm něco v kostce...
KK Pardubice byl založen pod současným názvem. Klub ale v minulosti existoval již řadu let, a to pod různými názvy. Například jako Dynamo Pardubice.

Čeho se vám v posledních letech podařilo dosáhnout?
Po několika letech se nám povedlo stabilizovat a znovu postavit na nohy skupinu synchronizovaného bruslení Orion. To je určitě klad loňského roku. Nedávno jsme vyhráli Přebory SSB. A v juniorské kategorii obsadily naše žákyně, které závodí pod jménem Amazonky, druhé místo na mistrovství České republiky.

Vyjmenujte největší úspěchy vašich sportovců na mezinárodním fóru...
Jako první musím zdůraznit opakovanou účast Orionu na mistrovství světa v synchronizovaném bruslení. V nedávné minulosti pak vítězství Amazonek na Jegvirag Cup v maďarském Miškolci a na Swiss Cupu ve švýcarském Widnau. Na nějaké větší počiny v sólu zatím čekáme. Tedy pokud nepočítáme ty, kteří v našem klubu začínali a nyní působí někde jinde.

A jaké jsou dosavadní úspěchy vašeho klubu na domácí scéně?
Co se týče synchra, tak Orion je mnohonásobným mistrem republiky a vítězem Českého poháru. To stejné můžeme říct o Amazonkách. V sóle pak Jana Sýkorová skončila druhá v Českém poháru juniorek a Barbora Lahúčková vybojovala titul v kategorii mladšího žactva.

Zmínil jste také úspěchy vašich odchovanců. Koho jste měl na mysli?
Největší hvězdou, která prošla KK Pardubice je Matěj Novák. Nedávno si odbyl premiéru na mistrovství Evropy. V tanečních párech spolu s Lucii Myslivečkovou postoupili v Bernu do hlavní soutěže, kde skončili na vynikajícím desátém místě. Dále je to třeba bývalá reprezentantka Petra Lukáčiková.

Kromě závodění vaši členové, lépe řečeno členky, také tančí na ledě v pohádkách. Můžete nás blíže seznámit s tímto projektem?
Jedná se o několik nastudování dětské lední revue na motivy pohádek, písniček, muzikálů. Předvádíme ji opakovaně veřejnosti nejen v Pardubicích, ale i Hradci Králové a České Třebové. Další kratší exhibiční vystoupení absolvujeme poměrně často jako doprovodný program při různých příležitostech.

Kolik máte členů a jaké je jejich věkové spektrum?
To by byl velmi dlouhý seznam. Pokud započteme všechny, včetně dětí v přípravce, máme asi padesát bruslařů. Těch závodních je okolo pětatřiceti. Věkové spektrum je široké, od čtyř let až do kategorie dospělých. V podstatě jsme hlavně zaměření na výchovu malých závodníků od prvních krůčků.

Prozraďte, jak v konkurenci městských sportovních gigantů získáváte nové děti?
Jako nábor nám slouží kurzy bruslení, které sami pořádáme. Ročně jimi projde okolo dvě stě dětí. Z nich si podle zájmu a zkušeného odhadu trenérky vybírají. Nikdy se nestalo, že by dětí bylo málo, i když úbytek je obrovský.

A zřejmě se jedná většinou o děvčata, neboť chlapci dávají přednost jiným sportům, není–liž pravda?
Ano. Bohužel žádné chlapce v současné době nemáme.

Krasobruslení je na první pohled ladný sport, na tu druhou asi obrovská dřina...
Naprosto souhlasím. Bruslař s talentem bez vůle a odhodlání ničeho nedokáže.

Jak se děti vyrovnávají s drilem, který je neodmyslitelnou součástí vašeho sportu?
Na krasobruslení musí být povaha. Ten, komu kromě již zmíněných talentu, vůle o odhodlání, chybí ještě disciplína v krvi, nikam nedojde.

Váš sport je velmi náročný na psychiku. Stačí jedna chyba a několikatýdenní úsilí je ztracené...
Ano, i to je pravda. Slzičky jsou také součástí krasobruslení. A ještě více u skupin, kdy to jedna závodnice dokáže rozhodit patnácti ostatním.

Jak dlouho vůbec trvá než se naučí jedna jízda?
Na slušnou úroveň řádově týdny. Na pořádné dopilování jízdy až měsíce. V podstatě se jízda vyvíjí celou sezonu. A další sezona, rovná se většinou nová jízda nebo alespoň výrazně změněná.

Sólové bruslení je na první pohled jasné, ale co již tolik propírané synchronizované bruslení?
Synchro je o týmové spolupráci dvanácti až šestnácti bruslařů při provedení společné skupinové skladby. Hodnotí se jednak předepsané prvky, dále soulad s hudbou, celková technická úroveň bruslařů i umělecký dojem.

Jak je krasobruslení finančně náročný sport?
Troufnu si tvrdit, že extrémně náročný. Přes získané dotace stojí sezona každého závodníka okolo dvaceti tisíc korun. A to jenom za led a trenéry. Teď, kde jsou brusle, šaty, poplatky za účast na závodech a doprava na ně. No a v synchru je to zas jednotné oblečení pro skupiny.

Toto je převzatý článek od autora a redaktora Zdeňka Zamastila z Pardubického deníku.

Aktuality

  • 7. 12. 2023 Zrušení tréninku sólo kategorie dne 7.12.2023

    Z důvodu zápasu byl zrušen trénink sólo kategorie dne 7.12. Nahrazen bude 8.12. odpoledne. V sobotu 9.12. je přidán trénink.

  • 1. 12. 2023 8. lekce kurzu bruslení

    Závěrečná lekce podzimního kurzu bruslení se uskuteční v neděli 17.prosince 2023 v enteria areně (malá hala). A právě na tuto lekci bychom chtěli pozvat všechny účastníky v netradičním oblečení - v maskách.

    Neděle 17. prosince 2023 bude karnevalová lekce se začátkem v 14:45 - 15:30 hod pro skupinu "A" a tu 15:30 - 16:15 hodin vystřídá skupina "B".

Kontakt

Krasobruslařský klub Pardubice

K Vinici 1901
530 02 Pardubice
E-mail: info@krasopce.cz

Facebook: KrasobruslarskyKlubPardubice

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.