Vychováváme hvězdy českého krasobruslení

Příprava se rozjíždí i v Pardubicích

Před týden naše závodnice absolvovaly Mezinárodní školu krasobruslení v Ostravě. S průběhem i tréninkovou morálkou byly spokojené jak trenérky, tak sportovkyně. Jména trenérů zaručovala již předem vysokou kvalitu.

Hlavní trenér Vladimír Dvojnikov je bývalým ruským reprezentantem v kategorii sportovních dvojic a nyní  již několik let působí na Slovensku. Jeho svěřence najdete v slovenské reprezentaci (M.Simančíková), také v klubech v Bratislavě, Piešťanech nebo v Trenčíně a podílí se i na přípravě některých českých předních krasobruslařů (K. Světlíková, A. Herbríková - R.Halmaet). O tom, že patří mezi nejlepší slovenské trenéry není sporu. S reprezentací Slovenska se účastnil i ZOH ve Vancouveru. S "Voloďou" děti procvičovaly techniku skoků, průpravná cvičení k nim, i piruety.

Poslední olympijské hry bohužel díky zranění partnerky "utekly" dalšímu trenérovi ostravského soustředění - Matějovi Novákovi. Odchovanec KK Pardubice (poslední Matějovou trenérkou v sólové kategorii byla Lucie Kratěnová) měl dvojí úlohu - vyučoval jak na ledě, tak mimo něj. Pod jeho vedením probíhala technika skluzu a taneční sklu a specializace - procvičování techniky mimo led. Matějovým největším úspěchem je 10. místo na ME 2011 v kategorii tanečních dvojic. Po ne příliš vydařeném MS ukončil svou krasobruslařskou závodní kariéru a s vervou vrcholového sportovce se vrhl na jinou sportovní disciplínu. Tanci ale věrný zůstal. Ledovou plochu vyměnil za taneční parket a partnerku Lucii (Myslivečkovou) vyměnil za jinou Lucii (Sloukovou). V latinsko - amerických tancích se mu daří velmi dobře a stále stoupá výš. S Matějem budou děvčata absolvovat skluzové lekce i první tři dny soustředě  ní v Pardubicích.

Marcela Micháliková a Lucie Slouková jsou dalšími lidmi z realizačního týmu, kteří se podíleli na náplni soustředění. Paní Micháliková, absolventka Tanečního oddělení Konzervatoře Ostrava a dlouholetá učitelka baletu, měla "pod taktovkou" klasickou taneční průpravu krasobruslařů. Trendem posledních let je zařazovat krom klasiky do tréninků off ice i společenské tance. Že je "latina" paráda přesvědčila snad každého frekventanta kempu Lucie Slouková. Taneční choreografie, které s Luckou naše holky nacvičily, se jim líbí až tak, že je tančí kdekoli, kde k nim slyší tu správnou melodii. Třeba i v obchodním centru.

Tou, bez které si už soustředění na Moravě ani neumíme představit, je paní Alena Coufalová - jedna z našich nejúspěšnějších gymnastek, účastnice OH v Soulu. Tehdy tým Československých sportovních gymnastek obsadil celkově 7.místo. Tvrdou přípravu top sportovce nezapře ani dnes a "dává do těla všem, kteří se jí dostanou pod zorné pole".  Její kondiční a gymnastická průprava je velmi náročná a zároveň i zábavná. Pro některé jsou její lekce strašákem, pro jiné už rutinou. Zkušené "harcovnice", které podobná soustředění absolvují pravidelně, to už nezaskočí. Naopak se na tu "dřinu" i těší.

Jednou z nich je i Káťa Doubravová. Ta se však při jednom z prvních kondičních tréninků letošního campu v tělocvičně zranila. V zápalu boje při soutěži špatně šlápla a její kotník velmi rychle nabral téměř dvojnásobný rozměr. S paní trenérkou Skřivánkovou měly pak o starost víc. Výhodou tohoto soustředění je přítomnost fyzioterapeuta a maséra pana Musálka.  Pomocí obkladů, mastí a tejpování se podařilo, aby Kátě kotník při pohybu "držel" a mohla tréninky absolvovat. I to patří k sportovnímu životu. Pan Musálek s kolegyní Zuzkou vedl i velmi důležité a často opomíjené kompenzační cvičení a strečink. Kromě masáží byly v ceně soustředění i sauna, pára a wirpool.

Letní mezinárodní škola krasobruslení už svým názvem napovídá, že se do Ostravy tradičně sjíždějí závodníci z různých částí nejen Čech a Moravy. Zastoupené je každoročně i Polsko, Rusko, Rakousko, Švýcarsko nebo Slovensko. Atraktivita takových soustředění pak není pouze v ucelené nabídce a pestré tréninkové náplni, ale především pro starší holky i v různorodosti "parťáků" na jednotlivých sportovištích. Je zde prostor pro vznik nových přátelství. Vzájemné hecování mnohdy vede i k zvýšenému úsilí v tréninku.  Možná i to je důvodem, proč se většinou dětem ani nechce domů.

Po dvou dnech odpočinku se pardubické krasobruslařky opět zapojily do tréninku. Tentokrát již na domácím ledě. Pracovníci zimního stadionu nás vítali už zdálky slovy: "Tak už to zas začíná...?!" a mají pravdu. Z prázdnin zbývá pouze tento volnější týden a letní předsezónní příprava se rozběhne už definitivně na plné obrátky.

Nová sezóna přináší také nejrůznější změny. Mezi ty každoročně opakující se patří odchody a příchody členů KK Pardubice. K tréninkové skupině paní Skřivánkové se přidala Natálka Málková. I s rukou v sádře na prvním tréninku zvládala klouzat po ledě na výbornou. Naopak ukončení sólového krasobruslení ohlásila Barbora Lahučká. Nadále však bude členkou seniorské skupiny synchronizovaného bruslení Orion. Báře za její výkony, z nich ten největší je titul Mistryně republiky, děkujeme a přejeme hodně úspěchů na ledě i mimo něj.

Po pár měsících se vracíme i do stejné šatny, byť jsme doufali v lepší prostředí. Obsazenost ČEZ arény stálými týmy je zkrátka tak vysoká, že vysněná změna pravděpodobně nebude ani v dohledné době možná.

Naopak na soustředění v České Lípě, které proběhne v následujícím týdnu, máme k dispozici nedávno rekonstruované prostory šaten. V loňském roce se podařilo zajistit lépe vyhovující ubytování a stravování v místním internátu. V letošním roce je nejen nový způsob financování klubového soustředění, ale i doprava autobusem. Toto vylepšením výkonný výbor klubu především pan Ryšavý znatelně ulehčil práci rodičům. Ušetříme nejen čas. Sníží se i celkové náklady na dopravu.

Soustředění v České Lípě se bohužel nezúčastní Kája Holštajnová, Míša Kocková a Káťa Doubravová. Zatím co první dvě jmenované budou po (v jejich případě) dvoutýdenním pobytu v Ostravě na zasloužené dovolené, Káťa pojede na zkušenou do Francie. V Clermont - Ferrand bude zkoušet nového potencionálního partnera pro taneční páry. Šťastnou cestu Káťe i všem ostatním v tuzemsku i v zahraničí a hodně štěstí!

Po týdenním intenzivním sportování v Ostravě trenérky naplánovaly lehké zvolnění. Před dalším soustředěním půjdou závodnice dvakrát na led a opět dostanou „domácí kondiční úkoly“. Do plné zátěže se vrátí děvčata na klubovém pětidenním soustředění v České Lípě. Zde bude prostor nejen na procvičení získaných dovedností, ale i na skládání a renovaci závodních programů. K dispozici bude i plavecký bazén.

I poslední dva týdny se ponesou v tréninkovém tempu, byť již v domácím prostředí pardubické arény. Do přípravy na nadcházející sezónu se již zapojí i seniorská skupina synchronizovaného bruslení Orion a nově složená skupinka Amazonky.

Z předešlých řádků je patrné, že léto holek krasobruslařek je pestré. Držme jim pěsti ať se příprava vydaří co nejlépe a bez zranění.

 

Autor: MD

Aktuality

  • 7. 12. 2023 Zrušení tréninku sólo kategorie dne 7.12.2023

    Z důvodu zápasu byl zrušen trénink sólo kategorie dne 7.12. Nahrazen bude 8.12. odpoledne. V sobotu 9.12. je přidán trénink.

  • 1. 12. 2023 8. lekce kurzu bruslení

    Závěrečná lekce podzimního kurzu bruslení se uskuteční v neděli 17.prosince 2023 v enteria areně (malá hala). A právě na tuto lekci bychom chtěli pozvat všechny účastníky v netradičním oblečení - v maskách.

    Neděle 17. prosince 2023 bude karnevalová lekce se začátkem v 14:45 - 15:30 hod pro skupinu "A" a tu 15:30 - 16:15 hodin vystřídá skupina "B".

Kontakt

Krasobruslařský klub Pardubice

K Vinici 1901
530 02 Pardubice
E-mail: info@krasopce.cz

Facebook: KrasobruslarskyKlubPardubice

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.