Vychováváme hvězdy českého krasobruslení

Slzičky jsou součástí krasobruslení

7. února 2011

Neuvěřitelné. Toto slovo charakterizuje krasobruslení. Neuvěřitelná krása, šarm a ladnost pohybů koresponduje s neuvěřitelnou dřinou, odříkáním a psychickou odolností. Vyznavači tohoto odvětví by se hravě uplatnili v dalších sportech. Díky ohebnosti v gymnastice, díky výskoku v basketbalu a díky mrštnosti v atletice. Ba co víc, díky svým otáčkám za jednu vteřinu by mohli směle konkurovat i automobilům. Hotovou alchymií jsou pak bruslařské skoky. Vysoko v českém žebříčku si stojí KK Pardubice. Jeho předseda PETR MELICHAR nás nyní zasvětí do tajů krasobruslení i svého klubu.

Předseda pardubického klubu Petr Melichar popisuje sport, který na první pohled vypadá velmi jednoduše. Ale...

Pane předsedo, můžete představit našim čtenářům, co všechno obsahuje krasobruslení?
Krasobruslení se skládá z několika disciplín. Jsou to jednotlivci, sportovní dvojice, taneční páry a synchronizované bruslení.

Teď přejděme k vašemu klubu. Řekněte nám o něm něco v kostce...
KK Pardubice byl založen pod současným názvem. Klub ale v minulosti existoval již řadu let, a to pod různými názvy. Například jako Dynamo Pardubice.

Čeho se vám v posledních letech podařilo dosáhnout?
Po několika letech se nám povedlo stabilizovat a znovu postavit na nohy skupinu synchronizovaného bruslení Orion. To je určitě klad loňského roku. Nedávno jsme vyhráli Přebory SSB. A v juniorské kategorii obsadily naše žákyně, které závodí pod jménem Amazonky, druhé místo na mistrovství České republiky.

Vyjmenujte největší úspěchy vašich sportovců na mezinárodním fóru...
Jako první musím zdůraznit opakovanou účast Orionu na mistrovství světa v synchronizovaném bruslení. V nedávné minulosti pak vítězství Amazonek na Jegvirag Cup v maďarském Miškolci a na Swiss Cupu ve švýcarském Widnau. Na nějaké větší počiny v sólu zatím čekáme. Tedy pokud nepočítáme ty, kteří v našem klubu začínali a nyní působí někde jinde.

A jaké jsou dosavadní úspěchy vašeho klubu na domácí scéně?
Co se týče synchra, tak Orion je mnohonásobným mistrem republiky a vítězem Českého poháru. To stejné můžeme říct o Amazonkách. V sóle pak Jana Sýkorová skončila druhá v Českém poháru juniorek a Barbora Lahúčková vybojovala titul v kategorii mladšího žactva.

Zmínil jste také úspěchy vašich odchovanců. Koho jste měl na mysli?
Největší hvězdou, která prošla KK Pardubice je Matěj Novák. Nedávno si odbyl premiéru na mistrovství Evropy. V tanečních párech spolu s Lucii Myslivečkovou postoupili v Bernu do hlavní soutěže, kde skončili na vynikajícím desátém místě. Dále je to třeba bývalá reprezentantka Petra Lukáčiková.

Kromě závodění vaši členové, lépe řečeno členky, také tančí na ledě v pohádkách. Můžete nás blíže seznámit s tímto projektem?
Jedná se o několik nastudování dětské lední revue na motivy pohádek, písniček, muzikálů. Předvádíme ji opakovaně veřejnosti nejen v Pardubicích, ale i Hradci Králové a České Třebové. Další kratší exhibiční vystoupení absolvujeme poměrně často jako doprovodný program při různých příležitostech.

Kolik máte členů a jaké je jejich věkové spektrum?
To by byl velmi dlouhý seznam. Pokud započteme všechny, včetně dětí v přípravce, máme asi padesát bruslařů. Těch závodních je okolo pětatřiceti. Věkové spektrum je široké, od čtyř let až do kategorie dospělých. V podstatě jsme hlavně zaměření na výchovu malých závodníků od prvních krůčků.

Prozraďte, jak v konkurenci městských sportovních gigantů získáváte nové děti?
Jako nábor nám slouží kurzy bruslení, které sami pořádáme. Ročně jimi projde okolo dvě stě dětí. Z nich si podle zájmu a zkušeného odhadu trenérky vybírají. Nikdy se nestalo, že by dětí bylo málo, i když úbytek je obrovský.

A zřejmě se jedná většinou o děvčata, neboť chlapci dávají přednost jiným sportům, není–liž pravda?
Ano. Bohužel žádné chlapce v současné době nemáme.

Krasobruslení je na první pohled ladný sport, na tu druhou asi obrovská dřina...
Naprosto souhlasím. Bruslař s talentem bez vůle a odhodlání ničeho nedokáže.

Jak se děti vyrovnávají s drilem, který je neodmyslitelnou součástí vašeho sportu?
Na krasobruslení musí být povaha. Ten, komu kromě již zmíněných talentu, vůle o odhodlání, chybí ještě disciplína v krvi, nikam nedojde.

Váš sport je velmi náročný na psychiku. Stačí jedna chyba a několikatýdenní úsilí je ztracené...
Ano, i to je pravda. Slzičky jsou také součástí krasobruslení. A ještě více u skupin, kdy to jedna závodnice dokáže rozhodit patnácti ostatním.

Jak dlouho vůbec trvá než se naučí jedna jízda?
Na slušnou úroveň řádově týdny. Na pořádné dopilování jízdy až měsíce. V podstatě se jízda vyvíjí celou sezonu. A další sezona, rovná se většinou nová jízda nebo alespoň výrazně změněná.

Sólové bruslení je na první pohled jasné, ale co již tolik propírané synchronizované bruslení?
Synchro je o týmové spolupráci dvanácti až šestnácti bruslařů při provedení společné skupinové skladby. Hodnotí se jednak předepsané prvky, dále soulad s hudbou, celková technická úroveň bruslařů i umělecký dojem.

Jak je krasobruslení finančně náročný sport?
Troufnu si tvrdit, že extrémně náročný. Přes získané dotace stojí sezona každého závodníka okolo dvaceti tisíc korun. A to jenom za led a trenéry. Teď, kde jsou brusle, šaty, poplatky za účast na závodech a doprava na ně. No a v synchru je to zas jednotné oblečení pro skupiny.

Toto je převzatý článek od autora a redaktora Zdeňka Zamastila z Pardubického deníku.

Aktuality

  • 8. 10. 2019 Valná hromada KKP 2019

    Krasobruslařský klub Pardubice svolává na úterý 22. 10. 2019 od 17.00 hodin řádnou valnou hromadu, která se uskuteční v Porter salónku restaurace Pivovarka, Palackého třída 250, 530 02  Pardubice. V salónku jsou očekávány závodnice starší 15 let, které mají hlasovací právo, ale také řádní členové a členky KKP oddílu.

  • 5. 10. 2019 Mistrovství České republiky pro rok 2020 v sólových kategoriích

    Krasobruslařský klub Pardubice byl Českým krasobruslařským svazem pověřen uspořádáním Mistrovství České republiky pro rok 2020 v sólových kategoriích žáci, žákyně, mladší žáci, mladší žákyně, nejmladší žáci a nejmladší žákyně.

  • 5. 10. 2019 50. ročník Malé ceny Pardubic

    Dne 23 ÷ 24. listopadu 2019 se uskuteční v entheria areně v pořadí již 50. ročník Malé ceny Pardubic v krasobruslení. Závod je pořádán v rámci Českého poháru v kategoriích ISU systému hodnocení.

Kontakt

Krasobruslařský klub Pardubice

K Vinici 1901
530 02 Pardubice
E-mail: info@krasopce.cz

Facebook: KrasobruslarskyKlubPardubice

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.